Zarządzanie wieloetapowymi transakcjami. Case study

UdostępnijEmail to someoneShare on FacebookGoogle+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPrint this pagePin on Pinterest

Z transakcjami w organizacji jest jak z planowaniem budowy domu. Zanim wniesiemy meble i rozpakujemy swoje rzeczy, musi wydarzyć się szereg aktywności, w które zaangażowanych jest wiele osób. Budowa domu ma swój plan działania, podobnie proces zamykania transakcji.

Transakcja transakcji nierówna. Zazwyczaj transakcja o małej wartości jest szybka, mało skomplikowana. Są też takie przedsiębiorstwa, które zamykają transakcje po rocznym procesie negocjacji. Takie transakcje są wieloetapowe, wymagające przygotowania pełnej dokumentacji oraz współpracy kilku departamentów. Takimi transakcjami należy nauczyć się zarządzać, tak jak każdym innym projektem w organizacji. Przedstawię w kilku zdaniach, jak to zrobiliśmy dla jednego z naszych Klientów.

Klient zgłosił się do nas z konkretnym celem: chciał zwiększyć efektywność zamykania transakcji.

Planując dwudniowy warsztat zamknięty postawiliśmy sobie za cel:

  • wyjaśnić istotę procesu zarządzania transakcjami,

  • wypracować postawę odpowiedzialności za kompleksową obsługę klienta, w tym dostarczenie rozwiązania na czas,

  • rozwinąć umiejętności efektywnej komunikacji z klientem wewnętrznym,

  • zmienić postawy doradców realizując oczekiwania ich klientów oraz organizacji.

Warsztat podzieliliśmy na 3 moduły:

1. Otoczenie transakcji

Wieloetapowe transakcje angażują wiele osób. Musimy zidentyfikować wszystkich zaangażowanych w proces: kto jest właścicielem, kto dostarcza rozwiązania, kto odpowiada za terminy, jak pracuje zespół projektowy. Zarówno po stronie naszej organizacji, jak i klienta. Warto również wziąć pod uwagę oczekiwania dzisiejszych klientów wobec sprzedawców, tak aby na każdym etapie współpracy klient czuł, że współpracuje z profesjonalnym partnerem. Zastanawialiśmy się nad tym, jak przygotować się do takiego projektu na samym początku, jak go dobrze zaplanować. Te i inne kwestie omówiliśmy w formie ćwiczeń, burzy mózgów, a następnie dyskusji.

2. Zarządzanie projektem – zarządzanie transakcją

Odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwoliły spojrzeć na transakcję z lotu ptaka i dostrzec, że każda transakcja jest procesem, składającym się z konkretnych elementów. To oznacza, że obowiązują tutaj te same zasady jak w przypadku zarządzania każdym innym projektem. Opracowaliśmy plan działania, wypisaliśmy zadania i czynności, które powinny się wydarzyć, zdefiniowaliśmy kamienie milowe, osoby odpowiedzialne za poszczególne zadania, czas realizacji, oszacowaliśmy ryzyka.

3. Skuteczna komunikacja

W przypadku projektów, w których uczestniczy wiele osób, warto opracować odpowiednie zasady komunikacji. Długie negocjacje, przedłużające się procesy, przygotowanie pełnej dokumentacji, sprawiają, że wszystko trwa bardzo długo i kosztuje dużo nerwów dla obu stron. Pracowaliśmy nad tym, jak poprawić komunikację w zespole oraz z klientem, jak komunikować klientowi postępy w transakcji, jak egzekwować wykonanie zadań od osób zaangażowanych w projekt w sytuacji, gdy nie są naszymi podwładnymi, pracują w innych departamentach.

W trakcie warsztatu uczestnicy:

  • nauczyli się postrzegać transakcję jako proces,

  • wypracowali styl i sposób prowadzenia transakcji

  • nauczyli się, jak angażować wiele stron w przebieg transakcji,

  • poznali sposoby efektywnej komunikacji.

Organizacja zyskała zespół, który wie jak zarządzać skomplikowanymi transakcjami.

Dla kogo jest przeznaczony taki warsztat, jak ten?

Przede wszystkim dla firm, w których transakcje są wieloetapowe, skomplikowane, o dużej wartości np. w bankowości, przemyśle, logistyce, budownictwie.

Wieloetapowe transakcje potrzebują odpowiedniego zarządzania

Zamykane transakcje, o których mówimy są duże, często wielomilionowe. Tak poważne transakcje są intratne, ale też wymagające. Dlatego też wymagają dużego zaangażowania, wysokich kompetencji zespołu, sprawnego zarządzania, komunikacji na wysokim poziomie.

Uczestnicy naszego warsztatu są do tego dobrze przygotowani. Zyskali wiedzę i zasoby, jak efektywnie zarządzać transakcjami, a organizacja, która zleciła nam przeprowadzenie warsztatu, zyskała kompetentny, lojalny, dbający o dobrą komunikację zespół. Są gotowi do efektywnego zarządzania transakcjami, co odczują również klienci.

W Twojej organizacji są wieloetapowe transakcje? Chcesz, aby ich zamknięcie przebiegało sprawniej, efektywniej, bezstresowo? Skontaktuj się ze mną: e-mail: salents@salents.com , tel: +48 882 764 675