W co bawić się z dziećmi podczas deszczu?

Dzieci kochają zabawę na zewnątrz. W ten sposób rozładowują nadmiar swojej energii. Wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu bardzo pozytywnie wpływa na rozwój pociechy, dlatego ważnym jest, aby spędzała na tej aktywności jak najwięcej czasu. Jazda na rowerze, gra w piłkę, zabawa z kolegami i koleżankami, to tylko niektóre z czynności, jakie uwielbiają nasze dzieci i w jakich powinniśmy je wspierać.

Czasami zdarza się jednak, że zabawa na zewnątrz jest niewskazana, na przykład wtedy, kiedy jest zbyt zimno z powodu deszczu lub silnego wiatru. W takiej sytuacji dziecko mogłoby się pobrudzić lub co gorsza, przeziębić, a tego żaden rodzic nie chce.

Co jednak zrobić, aby zamknięte w domu dziecko nie nudziło się. Z pewnością nie chcemy, aby pociecha siedziała bezczynnie, wpatrując się w okno, bądź oglądając nieedukacyjne programy telewizyjne.

Na szczęście istnieje wiele urozmaiceń, które uatrakcyjnią czas spędzony w domu. Cała masa zabawek i różnego rodzaju gier tylko czeka, żeby dziecko wzięło je w swoje rączki i zaczęło zabawę.

Jak wiadomo, zabawki są niezwykle ważnym elementem poprawnego rozwoju pociechy. Nie zajmują wyłącznie czasu, tylko rozwijają zdolności manualne, poprawiają motorykę, wpływają pozytywnie na kształtowanie się wyobraźni. Pobudzają pociechę do samodzielnego rozwiązywania problemów i uczą kreatywności. Niektóre z nich uczą także tak ważnych czynności jak pisanie czy liczenie, a więc są doskonałym sposobem na połączenie nauki z rozrywką. Jako rodzice wchodzący w interakcję z dzieckiem podczas zabawy, wzmacniamy między sobą więź emocjonalną, dzięki czemu pociecha staje się wobec nas bardziej ufna i chce spędzać z nami więcej czasu.

Jakie zabawki wybrać? W końcu jest ich tak dużo, że ciężko znaleźć coś naprawdę wartościowego. Dziecko często przywiązuje się emocjonalnie do danej zabawki, a więc wybór jest istotny. W gąszczu produktów skrywają się niesamowite przedmioty. Podczas pochmurnych popołudni w domowym zaciszu warto wiedzieć o zabawkach takich, jak:

Puzzle – jakiekolwiek, ale dostosowane do wieku dziecka. Uczą one planowania i zapamiętywania kształtów. Pomagają także w radzeniu sobie z porażkami, w końcu dany element nie zawsze pasuje i nieraz długo trzeba szukać innego. Ta niezbyt skomplikowana zabawa świetnie uczy logiki! Pomoc rodzica może nieraz okazać się niezbędna w trakcie układania puzzli. Wspólna zabawa pozwoli dziecku na szybszą naukę, a także wzmocni więź rodzic-dziecko. Puzzle bawią pociechę i rozwijają jej zdolności manualne. Warto wiedzieć, że tego typu zabawa rozwija osoby w każdym wieku. Bardzo ciekawymi modelami są puzzle firmy Playme – Frozen oraz Cars. Bardzo ładnym obrazkiem może się szczycić produkt Egipt SMOK firmy Alexander.

Wielki Biznes – czyli gra wzorująca się na znanym wszystkim Monopoly. Jest to niezwykła rozrywka dla całej rodziny, nie tylko najmłodszych. Ta gra planszowa niesamowicie rozwija kreatywne myślenie i uczy wiedzy o finansach i inwestowaniu. Dzięki tej grze, dziecko ma okazję nauczyć się liczyć i radzić sobie w kryzysowych sytuacjach oraz grać według określonych zasad. Cała rodzina skorzysta na wspólnej rozgrywce w Wielki Biznes. Warto wspomnieć również o tym, że owa gra oswoi dziecko z geografią. Pociecha pozna nazwy wielu ciekawych miejsc i kto wie, może zamarzy jej się kiedyś podróż dookoła świata? Nauka zdrowej rywalizacji jest niezwykle ważna u najmłodszych, ponieważ rzutuje na całe życie.

Grzybobranie – któż nie słyszał o tej grze, która już od dawien dawna podbija serca wielu pociech i rodziców? Zasady rozgrywki są niesamowicie proste – gracz, który dotrze do mety z największą ilością grzybów wygrywa. Jest to prostsza gra planszowa od Wielkiego Biznesu, dlatego najmłodsi będą czuli się na równi z dorosłymi. Opakowanie zawiera komplet pionków, grzybków i koszyczków, który starczy dla maksymalnie czterech graczy.